متین دانلود

  • تاریخ : ۱۷ام تیر ۱۳۹۷

ماه پیش پس از مدت‌ها انتظار نمایشگاه E3 بالاخره برگزار شد و خبر‌های مهیج و خیلی خوبی از بازی‌های جدید استودیوها و ناشرها دریافت کردیم. یکی از بازی‌هایی که در E3 به نمایش درآمد، بازی Marvel’s Spider-Man بود (شما می‌توانید تریلر منتشر شده از این عنوان را در اینجا مشاهده نمائید) که اطلاعات بسیاری از […]

اسپایدی، سرحال تر از همیشه / تحلیل نمایش بازی Spider-Man در نمایشگاه E3 2018

ماه پیش پس از مدت‌ها انتظار نمایشگاه E3 بالاخره برگزار شد و خبر‌های مهیج و خیلی خوبی از بازی‌های جدید استودیوها و ناشرها دریافت کردیم. یکی از بازی‌هایی که در E3 به نمایش درآمد، بازی Marvel’s Spider-Man بود (شما می‌توانید تریلر منتشر شده از این عنوان را در اینجا مشاهده نمائید) که اطلاعات بسیاری از این بازی به نمایش گذاشت و قرار است در ادامه تحلیلی داشته باشیم بر تریلر این بازی. با ما همراه باشید.

همانطور که گفته شد ماه پیش تریلر جدیدی از بازی Marvel’s Spider-Man در E3 به اجرا درآمد و همانطور که هواداران حدس می‌زدند مشخص شد که میستر نگاتیو دشمن اصلی این بازی نیست و قرار است شخصی دیگر یا گروهی دشمنان اصلی این بازی باشند. در ابتدا اعلام شده بود که میستر نگاتیور دشمن اصلی این عنوان است و در تبلیغات این بازی مانور ویژه‌ای برروی این شخصیت داده شده بود. بازی Batman Arkham Origins نیز چنین کاری را با شخصیت بلک ماسک کرد اما در نهایت مشخص شد دشمن اصلی این عنوان بلک ماسک نیست، بلکه شخصیت جوکر است. قابل حدس بود که در این عنوان با حضور نورمن آزبورن، میستر نگاتیو دشمن اصلی این عنوان نباشد و شخصیت میستر نگاتیور بیشتر برای گمراهی طرفداران باشد.

زندان RAFT، زندان ابرشروران دنیای مارول

ابتدای تریلر با نمایی از زندان RAFT آغاز می‌شود. یوری واتانابه به مردعنکبوتی می‌گوید که ارتباط با زندان RAFT برقرار نیست و به همراه مردعنکبوتی برای اینکه متوجه بشوند چه مشکلی پیش آمده به این زندان می‌روند. یوری واتانابه به مردعنکبوتی می‌گوید که اوضاع زیاد هم بد به نظر نمی‌رسد اما مردعنکبوتی می‌گوید “با توجه به تجربه‌ام، وقتی اوضاع بد بنظر می‌رسه یعنی خیلی بدتره” که طولی نمی‌کشد تا اتفاق بدتری برای آن‌ها رخ بدهد. لازم به ذکر است که زندان RAFT زندان فوق پیشرفته‌ای در دنیای کمیک است که ابرشروران دنیای مارول در آنجا نگهداری می‌شوند.

“به پارتی خوش آمدی”

برای اولین بار شخصیت الکترو را در این بازی مشاهده می‌کنیم. شخصیت الکترو در این بازی بسیار خوب طراحی شده و دیزاین بسیار خوبی دارد. اگر دقت کرده باشید بروی صورت الکترو سوختگی‌هایی وجود دارد که چهره او را به طراحی ماسک این شخصیت در دنیای کمیک‌ شبیه کرده است. سازندگان این بازی در نمایشگاه E3 گفتند “می‌خواستیم طراحی شخصیت الکترو در بازی به کمیک‌ها وفادار باشد اما می‌خواستیم ظاهری نو خلق کنیم و طراحی او در این عنوان نسبت به کمیک‌ها متفاوت باشد.” در نهایت آن‌ها این فکر به ذهن‌شان رسید تا سوختگی‌هایی برروی چهره او ایجاد کنند تا شبیه ماسک این شخصیت در دنیای کمیک به نظر به رسد. همانطور که به نظر می‌رسید الکترو سیستم‌های ارتباطی زندان RAFT را از کار انداخته است. سپس الکترو به مردعنکبوتی و یوری واتانابه حمله می‌کند و هلیکوپتر آن‌‌ها را از کار می‌اندازد. سپس الکترو تمام زندانیان زندان RAFT را آزاد می‌کند.

سیستم مبارزات بازی بسیار روان و سریع است

پس از اینکه مردعنکبوتی وارد درگیری می‌شود، می‌توانید سیستم مبارزات بازی را مشاهده نمائید. سیستم مبارزات بازی نسبت به E3 2017 تغییرات بخصوصی داشته است. یکی از ایراداتی که از سیستم مبارزات این بازی در E3 2017 گرفته می‌شد این بود که سیستم مبارزات این بازی بسیار شبیه به سیستم مبارزات سری Batman Arkham بود. اینسومنیاک گیمز مانند همیشه به انتقاد و حرف‌های طرفداران گوش داده و سیستم مبارزات بازی را بسیار روان‌تر کرده و ویژگی‌های جدیدی در آن ایجاد کرده تا از سیستم مبارزات بازی Batman Arkham متمایز شود. مثلا در تریلری که در E3 2017 پخش شد، زمانی که دشمنان می‌خواستند به شما ضربه بزنند آن شخصیت قرمز رنگ می‌شد. اما در تریلر جدید می‌توانیم ببینیم که این ویژگی تغییر کرده و زمانی که دشمنان می‌خواهند به شما حمله کند، “حس عنکبوتی” مردعنکبوتی به نمایش در می‌آید. همچنین در سیستم مبارزات بازی شما به مشت و لگد زدن محدود نمی‌شوید و می‌توانید از گجت‌های‌تان استفاده کنید یا مبارزات را به هوا منتقل کنید.

در این تریلر می‌توانیم برای اولین بار قدرت لباس مردعنکبوتی را مشاهده کنیم. اینسومنیاک گیمز بارها اعلام کرده بود که هر لباس در بازی، یک قابلیت ویژه دارد و هیچکدام از این قابلیت‌ها شبیه به یکدیگر نیستند. اینسومنیاک گیمز ایده جالبی برای جذاب‌تر کردن لباس‌های مختلف بازی انجام داده است. یکی از چیزهایی که در بازی‌های مختلف، لباس‌های اضافی را بی‌استفاده می‌کند این است که هیچکدام از لباس‌ها کار بخصوصی انجام نمی‌دهند و تنها ظاهر شخصیت را تغییر می‌دهند.

“اسکورپیون، میتونی یه دقیقه وایسی؟ داشتم با تلفن حرف می‌زدم و بحث کاری بود.”

هرچه می‌گذرد دشمنان بیشتری از مردعنکبوتی در بازی به نمایش در می‌آیند. برای اولین بار در این بازی شخصیت اسکورپیون و راینو را می‌بینیم. سازندگان این بازی برای طراحی هر شخصیت سنگ تمام گذاشته‌اند و با وجود اینکه طراحی شخصیت‌ها سعی کرده‌اند نسبت به نسخه کمیکی خود وفادار باشند، طراحی مدرنی را ارائه می‌دهند که ظاهر شخصیت‌ها را پیش از پیش جذاب‌تر می‌کند. همچنین طراحی شخصیت راینو سعی کرده تا ترکیبی از طراحی دو دنیای اصلی مارول و دنیای التمیت باشد. هم مدرن و رباتیک و نه زیاد بزرگ.

در صحنه تعقیب و گریز شما تنها به تاب خوردن محدود نمی‌شوید

سپس تعقیب و گریزی بین مردعنکبوتی و شخصیت الکترو را می‌بینیم. سیستم تاراندازی بازی جذاب‌تر، مهیج تر و بسیار روان‌تر از E3 سال گذشته به نظر می‌رسد. همچنین با انیمیشن‌های جذابی که سازندگان برای سیستم تاراندازی بازی تدارک دیده‌اند به جذابیت سیستم تاراندازی افزوده شده است. سپس شخصیت والچر را می‌بینیم که او هم مانند باقی شخصیت‌ها طراحی بسیار جذابی دارد. طراحی شخصیت والچر به مانند راینو سعی کرده تا ظاهر قدیمی خود در دنیای کمیک را به اصطلاح مدرنیزه کند.

دویدن برروی دیوار بسیار واقعی تر و فیزیکی‌تر از عناوین قبلی مردعنکبوتی به نظر می‌رسد

سازندگان طراحی مراحل را تنها به زمین و آسمان محدود نکرده‌اند و در ادامه مردعنکبوتی باید با دویدن برروی دیوار خود را به الکترو برساند. هوادارن می‌ترسیدند که دویدن بروی دیوار در این عنوان مانند سری The Amazing Spider-Man باشد (با اینکه استودیوی بیناکس این سیستم را به خوبی پیاده سازی کرده بود اما هوادارن خواستار نوع جدیدی بودند) یا اینسومنیاک گیمز برای اینکه بازی‌اش برچسب تقلید از استودیوی بیناکس را نخورد، مانند بازی‌های قبلی مردعنکبوتی دویدن برروی دیوار را محدود کند. اما استودیوی اینسومنیاک گیمز با ارائه سیستم مخصوص خود حتی این ویژگی را فیزیکی‌تر و واقعی‌تر از عناوین قبلی مردعنکبوتی به نمایش در آورده است.

“نظرت درباره لباس جدیدم چیه ؟”

بعد از آن صحنه میان پرده‌ای شروع می‌شود که هوش از سر هوادارن این عنوان می‌پرد. با شروع جملات شخصیت الکترو حدس و گمانه‌زنی‌ها آغاز می‌شود. الکترو: “نظرت درباره لباس جدیدم چیه؟” مردعنکبوتی: “جذابه، از کجا آوردیش؟” الکترو: “از یک گروه ویژه است.” با همین جمله آخر الکترو میشه فهمید که که قراره چیزی رو در این بازی شاهد باشیم که در بازی‌های قبلی مردعنکبوتی شاهد نبودیم. حضور شش خبیث! این برای اولین بار است که قرار است گروه شش خبیث رو در بازی‌های مردعنکبوتی شاهد باشیم.


گروه شش خبیث در کمیک‌های مردعنکبوتی

لازم به ذکر است که گروه شش خبیث برای اولین بار در شماره یک از کمیک‌های سالانه مردعنکبوتی (The Amazing Spider-Man Annual #۱) حضور پیدا کردند و اعضای تشکیل دهنده این گروه دکتر اختاپوس، کریون، مایستریو، والچر، الکترو و سندمن بودند. این گروه توسط دکتر اختاپوس تشکیل شد و دشمنان مردعنکبوتی را دور یکدیگر جمع کرد تا بتوانند از دشمن دیرینه خود مردعنکبوتی که به تنهایی نتوانتسه بودند شکست‌اش بدهند، انتقام بگیرند. البته اعضای این گروه ثابت نبوده و بعضی وقت‌ها دچار تغییراتی هم شده است، مثلا بعضی از اوقات در کمیک‌ها تعداد اعضای آن به ۷ یا ۱۲ نفر تغییر یافته است. همچنین بعضی از مواقع شخصیت‌های شوکر، هاب گابلین، ونوم، گرین گابلین، آفتاب پرست، راینو و… به این گروه اضافه شده‌اند. قرار بود فیلمی از این گروه توسط سونی ساخته و در سال ۲۰۱۶ اکران شود اما در نهایت به‌دلیل اختلافاتی که این استودیو با مارول داشت و شکستی که فیلم The Amazing Spider-Man 2 در پی داشت، این فیلم هیچوقت ساخته نشد. البته گروه شش خبیث در انیمیشن‌های مردعنکبوتی حضور داشته‌اند.


“ایده خوبیه، در واقع، اگر شما مایل نیستید می‌تونیم همینجا تمومش کنیم.”

سپس یک به یک دشمنانی که در تریلر شاهد بودیم دور هم جمع می‌شوند. حتی شخصیت میستر نگاتیور که حدس زده می‌شد دشمن اصلی مردعنکبوتی در این عنوان باشد نیز حضور پیدا می‌کند. عجیب‌تر آنکه او می‌گوید:”یادتون باشه، او گفت که نکشیمش.” این حرف میستر نگاتیو از حضور شخصیتی مرموز اطلاع می‌دهد که تا به اینجای کار در تریلر حضور نداشته است. او چه کسی می‌تواند باشد که هم این تجهیزات را در اختیار این افراد قرار داده و هم توانسته رضایت این افراد را جلب کند و در یک گروه جمع‌شان کند؟ سپس مردعنکبوتی را می‌بینیم که می‌گوید:”ایده خوبیه، در واقع، اگر شما مایل نیستید می‌تونیم همینجا تمومش کنیم.”. اینسومنیاک گیمز بسیار به ذات و شخصیت مردعنکبوتی وفادار بوده و این دیالوگ نشان می‌دهد که مردعنکبوتی درست مانند کمیک‌ها حتی در چنین مواقعی شوخ طبیعی و بذله گویی را کنار نمی‌گذارد. سپس اینسومنیاک گیمز در این میان پرده مبارزه بسیار جذابی از مردعنکبوتی با گروه شش خبیث به نمایش می‌گذارد که در آخر مردعنکبوتی توسط اسکورپیون زمین گیر می‌شود.

“وایسا… تو؟”

در آخر مردعنکبوتی زمین گیر شده و شخصی را می‌بیند که او را بسیار متعجب می‌کند. البته با اینکه گفته می‌شود این شخصیت ممکن است گرین گابلین باشد، اما احتمالاتی در رابطه با شخصیت دکتر اختاپوس نیز وجود دارد. زمانی که این شخصیت حضور می‌یابد نوری برروی صورت مردعنکبوتی پخش می‌شود و صدایی شنیده می‌شود که ممکن است صدای بازوهای مکانیکی دکتر اختاپوس باشد. اما چرا مردعنکبوتی باید از حضور شخصیت دکتر اختاپوس متعجب شود؟ به همین دلیل احتمالات درباره شخصیت گرین گابلین بیشتر می‌شود. آن صدا و نور می‌تواند مربوط به گلایدر شخصیت گرین گابلین باشد. همچنین دلیل تعجب مردعنکبوتی این است که نورمن آزبورن به مدت دو دوره است که شهردار شهر است و به احتمال زیاد در این مدت در هویت گرین گابلین ظاهر نشده است. اما چه دلیلی دارد که نورمن آزبورن دوباره در قالب شخصیت گرین گابلین حضور پیدا کرده است؟ همانطو که می‌دانید نورمن آزبورن دارد خود را برای انتخابات دوره سوم شهرداری آماده می‌کند و سازندگان اعلام کرده‌اند که بازی در طول چندین هفته روایت می‌شود. پس آیا در طول بازی نورمن آزبورن در انتخابات شکست می‌خورد و باید شهرداری را به شخص دیگری تحویل بدهد؟ هیچ چیزی جز شکست نمی‌تواند غرور نورمن آزبورن را بشکند و او را بشدت عصبی کند. پس به احتمال زیاد نورمن آزبورن در انتخابات شکست می‌خورد و دوباره در نقش گرین گابلین ظاهر می‌شود. همچنین نورمن آزبورن شرکت آزکورپ را در اختیار دارد و به راحتی می تواند برای گروه شش خبیث لباس و تجهیزات آماده کند.

گرافیک بازی واقعا عالی به نظر می‌رسد

با گذر از گرین گابلین و مرور صحنه به صحنه‌ی این تریلر قصد داریم تا بررسی‌ای برروی گرافیک داشته باشیم. در تریلر می‌توانیم گرافیک بی‌نظیر این بازی را مشاهده کنیم. از قطعات باران گرفته تا تخریب‌هایی که توسط الکترو صورت می‌گیرد، همه زیبا به نظر می‌رسند. در تریلر می‌توان قطرات باران که برروی لباس مردعنکبوتی به سمت پایین حرکت می‌کنند را مشاهده کرد. همچنین باران و خیس شدن زمین به گونه‌ای است که بیننده را متحیر می‌سازد. تخریب بخش‌هایی از زندان RAFT بسیار طبیعی جلوه می‌کند. همچنین برق‌هایی که از سوی الکترو منتقل می‌شود، نورپردازی و نمایشی طبیعی دارد.با توجه به اینکه استودیو اینسومنیاک گیمز سعی کرده گرافیک هنری منحصر به فرد خود را به نمایش بگذارد، توانسته در گرافیک فنی بازی بسیار خوب عمل کند و خود را هم سطح بازی‌های دیگر سونی نشان دهد.

در نهایت امیدواریم که این بازی بتواند در حد سری Batman Arkham یا بالاتر ظاهر شود. به نظر می‌رسد که استودیوی اینسومنایک گیمز تمام تلاش خود را کرده تا بتواند تجربه‌ای به یاد ماندنی و لذت بخش تحویل هواداران بدهد. امیدواریم که این بازی بتواند در حد انتظارات ظاهر شود و بتواند نمره بسیار خوبی از منتقدان کسب کند.

بازی Marvel’s Spider-Man در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ (۷ سپتامبر ۲۰۱۸) برای کنسول پلی‌استیشن ۴ با سه نسخه متفاوت یعنی دیجیتال دیلاکس، نسخه معمولی و نسخه کالکتر عرضه می‌شود. شما می‌توانید هم اکنون این عنوان را از طریق پلی استیشن استور پیش خرید نمائید. همچنین در اواخر ماه شهریور، مردعنکبوتی دنیای اینسومنیاک گیمز به کمیک های مارول می آید و در کمیک پایان عنکبوتی حضور پیدا می کند.

بازی Marvel’s Spider-Man در تاریخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ (۷ سپتامبر ۲۰۱۸) برای کنسول پلی‌استیشن ۴ با سه نسخه متفاوت یعنی دیجیتال دیلاکس، نسخه معمولی و نسخه کالکتر عرضه می‌شود. شما می‌توانید هم اکنون این عنوان را از طریق پلی استیشن استور پیش خرید نمائید. همچنین در اواخر ماه شهریور، مردعنکبوتی دنیای اینسومنیاک گیمز به کمیک های مارول می آید و در کمیک پایان عنکبوتی حضور پیدا می کند.

منبع متن: gamefa